Gyógynövény fogalma, gyógynövények gyűjtése, hatása és használata
A gyógynövények ősi segítői az állatoknak és az embereknek. A gyógynövények használata egészségmegőrzésre és gyógyítás céljából évezredes múltra tekint vissza. Az ókori orvos és természettudós Hippokratész műveiben már 234 gyógynövény leírását találjuk.
A gyógynövény fogalma
A gyógynövény olyan hatóanyag tartalmú növény, amely élettani hatást fejt ki más élő szervezetre és így terápiás (gyógyítási) célból is használható. A gyógynövények hatóanyagai más élő szervezetben a betegség megelőzésére és gyógyításra szolgálnak.
Hazánkban milyen növények minősülnek gyógynövénynek?
Magyarországon forgalomba hozható gyógynövények köre 4/1997. (I.22.) Korm. rendelet 6. számú melléklete határozza meg. Egy kis tanulással és szorgalommal otthon megteremtheted családi patikád.
Gyógynövény gyűjtése és gyógynövények használata
A gyógynövényeket gyógynövénytúrák, kirándulások alkalmával gyűjtheted A gyógynövények gyűjtésének szabályai (forrás: gyogynovenyszovetseg.hu) és termesztheted.
Igazi kuriózum az Első Magyar Gyógyszerkönyv 1871-ből – Pharmacopoea Hungarica, melyben a gyógyszerként használatos anyagok és a gyógynövények mellett megtalálható a tapló gomba, a czitromfű-víz, borsosménta-víz, a disznózsír, a faszén és különféle balzsamok készítésének receptje is. “Benne foglaltatik” a gyógynövények botanikai leírása, a felhasznált növényi részek, a gyógynövény gyűjtési ideje és a felhasználás módja.
Fitoterápiás régiség a gyógynövények hatása, használata és a gyógynövények ára 1908-ból: A gyógynövények hatása és használata – dr. Zelenyák János lekéri plébános (forrás: MEK).
Magyar gyógynövények ajánlott szakirodalma: Hazai gyógynövény szakirodalom
Személyre szabott teakeverék készítés
Vannak olyan esetek, ahol az egészségügyi állapot, a gyógyszerek szedése illetve a felvett Covid-védőoltások indokolttá és célszerűbbé tehetik személyre szabott teakeverék elkészítését, fogyasztását.
Figyelem!
A gyógynövényes teakeverékek és az életmód tanácsok a szervezet testi-lelki öngyógyító- és harmonizáló folyamatait segíthetik elő, ám az orvosi vizsgálatokat, ellátást, a gyógyszeres vagy egyéb szakorvosi kezelést nem helyettesíthetik.