Veseelégtelenségre gyógynövények, gyógynövényes tea, teakeverék, aromaterápia
Mit lehet tenni veseelégtelenségben? Veseelégtelenség természetes és kiegészítő kezelése gyógynövényekkel, gyógytea keverék és aromaterápia útján
A veseelégtelenség kezelése szakorvosi feladat és kompetencia! Kiegészítő terápiaként, fizikai vagyis testi szinten a speciális vesediétás étrend mellett azonban az érintettek szintén sokat tehetnek odahaza állapotuk természetes javulásáért.
Életmód tanácsok veseelégtelenségre
Részletes életmód tanácsok vesebeteg részére, kiemelten veseelégtelenségre, veseerősítő tanácsok
Veseelégtelenség kialakulhat több ismert betegség, gyógyszer vagy hajlamosító tényező által:
- cukorbetegség (1-es vagy 2-es típusú diabétesz)
- magas vérnyomás
- érelmeszesedés
- inzulinrezisztencia is károsítja a vesék működését
- gyógyszerek huzamosabb szedése: mint pl. a protonpumpa gátlók (reflux esetén) vagy a Nem szteroid típusú gyulladáscsökkentők (NSAID) (fájdalom- és lázcsillapítók egy része)
- elhúzódó urológiai fertőzések
- elhúzódó vitamin- vagy ásványianyag-hiány
- alkoholizmus
- dohányzás
- a magas triglicerid szint és a hasi elhízás is közre játszhatnak veseelégtelenség csendes, kevésbé látványos kialakulásában.
A vesefunkció besorolása
Veseműködés csökkenés súlyossági fokai
A veseműködést a mindennapi gyakorlatban az izomtevékenység során termelődő kreatinin nevű bomlástermék vérben mért szintjéből becsülik. Az általános laborleleten ennek a jele az eGFR (becsült glomerulus filtrációs ráta). Egészséges veseműködés esetén az eGFR értéke 90 ml/min/1,73 m2 feletti. A vesefunkció illetve annak romlása a súlyosság mértéke szerint az alábbi kategóriákba sorolható:
1. stádium: >90 ml/min/1,73 m2: normális funkció
2. stádium: 89-60 ml/min/1,73 m2: enyhe funkciócsökkenés
3. stádium: 59-30 ml/min/1,73 m2: mérsékelt funkciócsökkenés
4. stádium: 29-15 ml/min/1,73 m2: súlyos veseelégtelenség
5. stádium: <15 ml/min/1,73 m2: végstádiumú veseelégtelenség
Az 5. stádiumban lévő vesebetegnek általában előbb-utóbb dialízisre majd veseátültetésre van szüksége a szakorvosi protokoll szerint, ahol már nem urológus, hanem nefrológus orvos kezeli a beteget.
Veseerősítés, vesekárosodás lassítása természetes úton
Mi a teendő legyengült veseműködés esetén?
Első lépés a fenti előidéző okok megszüntetése vagy radikális csökkentése.
A megfontolt gyógynövényes veseerősítő tea fogyasztása veseelégtelenség esetén is jótékony hatású lehet.
Kerülendő az alább felsorolt gyógyteák fogyasztása
Az erős vizelethajtó gyógynövények, gyógyteák alkalmazása tilos!
- aranyvessző virágos hajtás
- mezei zsurló
- borókabogyó
- gyermekláncfű gyökér- és levél
- csípős csalán (Urtica urens és Urtica dioica egyaránt)
- kukorica bajusz
- kopasz porcika (porcikafű),
- tarackbúza gyökér
- petrezselyemgyökér
- lestyángyökér
- tövises iglice gyökere (Ononis spinosa)
Étrend
Kerülendő az ételek sózása, valamint erős fűszerezése.
Érdemes csökkenteni a magas glikémiás indexű szénhidrátok fogyasztását, mert ezek a veséket szükségtelenül megterhelik, mivel savas irányba tolják el a szervezet ph-ját.
A sajtok, a tojás, a gabona és húsfélék étrendi csökkentése szintén hasznos, mivel ezek is növelik a savasságot, ami egyértelműen árt veséknek. A zöldségben, gyümölcsben gazdag étrend csökkenti ezt a savasságot ezáltal javítják a veseműködést.
A vesebetegek, veseelégtelenségben szenvedők speciális étrendjébe javasolt beiktatni a petrezselyem zöldjét és ananászt is.
C- és D-vitamin, K2-vitamin, cink és a szelén szedése szintén hasznos támogatója a veseműködésnek. Kialakult veseelégtelenség esetén érdemes az étrendet, vitamin- és nyomelem terápiát étrendi tanácsadóval, szakemberrel személyre szabni és megtalálni közösen azt az étrendet, ami még a vesebetegnek követhető életvitelében.
Illóolajok
A veseerősítő tea mellé vesebetegségek, húgyúti panaszok és természetesen veseelégtelenség esetén is javasolt az illóolaj-terápia alkalmazása.
Fontosak a gyógyító illatok, a gyógynövények illóolaja, illatanyaga, mivel az idegrendszer limbikus rendszerén keresztül segítenek megnyugtatni és harmonizálni az érzelmeket, továbbá természetes módon serkentik, erősítik a veseműködést.
Aromamécsesbe pár csepp: levendula, citromfű, citromolaj illóolaja áldásos hatású.
Veseelégtelenségre ható gyógynövények, gyógynövényes teakeverék veseelégtelenség esetére
Vese társa 2. teakeverék (60g)
Veseelégtelenség esetére
A Vese társa 2. teakeverék veseelégtelenség esetén kiegészítő terápiaként adható ez a gyógynövényes teakeverék, figyelve a vizeletürítés gyakoriságát és mennyiségét!
Vese társa 2. teakeverék összetevői: apróbojtorján virágos hajtás, nyírfalevél, kerti- és mezei kakukkfű virágos hajtás, kamillavirág, körömvirág, citromfűlevél, cickafarkfű és cickafark virága, csipkerózsa áltermés. Pár virág elegendő a kamillából és a cickafarkból.
Figyelem! Pajzsmirigy-túlműködés, ciszták és egyéb hormonhatásra érzékeny női és férfi nemi szervek daganatai esetén illetve áldott állapotban, szoptatás idején vagy 12 éves kor alatt másik teakeveréket állítunk össze.
Veseelváltozások lehetséges lelki okai
A megfigyelések szerint érzelmi- és gondolati szinteken érdemes az alábbi gondolatokat, érzelmi viszonyulásunkat abbahagyni, mivel ezek a veséink életerejét, energiáját és különböző gyulladásait, elváltozásait okozhatják.
Veseelváltozások lehetséges lelki okai a legújabb orvosi- és természetgyógyászati megfigyelések szerint:
- a túlélésért folytatott harc, küzdelem az életem
- igazán nincs is életem, csak hajtok, nem is tudom minek élek
- belefáradtam, kiégtem
- félelem, ami az Élet lényegével kapcsolatos
- megmerevedett a gondolkodás
- túlhajszolt életmód
Személyre szabott teakeverék készítés
Vannak olyan esetek, ahol az egészségügyi állapot, a gyógyszerek szedése illetve a felvett Covid-védőoltások indokolttá és célszerűbbé tehetik személyre szabott teakeverék elkészítését, fogyasztását.
Figyelem!
A gyógynövényes teakeverékek és az életmód tanácsok a szervezet testi-lelki öngyógyító- és harmonizáló folyamatait segíthetik elő, ám az orvosi vizsgálatokat, ellátást, a gyógyszeres vagy egyéb szakorvosi kezelést nem helyettesíthetik.